4 липня, православний світ відзначає день Святого Андрія. Проживав він у місті Дамаска в 7-8 століттях, в родині благочестивих християн. До семи років хлопчик залишався німим. Коли він пройшов обряд причастя, дивовижним образом вилікувався й почав говорити. В чотирнадцятирічному віці вирішив стати монахом. Його обрали архієпископом при Юстиніані ІІ. Святого Андрія знають як видатного церковного оратора.
Традиції в цей день.
Раніше дату називали Андрій Налива, бо з 4 липня починає наливатися вівсяне колосся, з якого готували вівсяні киселі та каші.
Традиційною стравою в це свято є вівсяне печиво, яким пригощають рідних, сусідів, знайомих й жебраків. Таким чином можна залучити достаток, мир та злагоду в оселю.
В цей день не можна давати в борг або позичати, бо можна привернути до себе матеріальні негаразди.
В першій половині дня не можна вирішувати важливі питання та починати нові справи. Краще це зробити в другій половині, а ще ліпше наступного дня.
Щоб захистити оселю від нечистих сил, можна провести обряди й обкурити домівку димом звіробою.
Зрозуміти, що в оселі погостювала нечиста сила, легко. Для цього на пательню насипте освячену сіль, поставте на маленький вогонь та грійте 10-15 хвилин. Якщо сіль починає тріщати та стала темно-коричневого або чорного кольору — це означає, що в оселі побувала нечисть. Якщо сіль набула жовтуватого відтінку — будинок чистий.
Нечисть приходить в дім через вікна, тому їх слід захистити. Можна зробити обереги та повісити над вікнами. Для цього декілька гілок верби скрутіть в вінок. Клеєм або дротиками закріпіть на вінку різнокольорові намистини та ґудзики, стрічки й пір’я. Коли будете вішати, помоліться.
Вхід в кожний будинок починається з порогу та вхідних дверей, через які можуть зайти не лише близькі, а й різна нечисть. Щоб цього не сталося, над вхідними дверима всередині домівки потрібно повісити горобинові, осикові або ялинові гілочки, сушений букет кропиви, будяка, косу з цибулі чи часнику.
Не можна підіймати з порогу сторонні речі або сміття. Найбільш небезпечною є голка з чорною ниткою, яка встромлена в одвірок. Такі речі слід прибирати в рукавичках, після чого спалити або закопати, а вхідні двері окропити свяченою водою.
Народні прикмети в цей день.
Йде дощ, а курки сховалися в курнику — така погода протримається ще декілька днів.
Гримить грім, чекайте дощу з градом.