В Італії українці збирають підписи під петицією про скасування прем’єри вистави російського композитора Модеста Мусоргського “Борис Годунов” у знаменитому театрі опери та балету Ла Скала. А також наполягають на тому, щоб у новому сезоні у провідному італійському театрі скасували всі вистави російських авторів.
Українці вважають, що в такий спосіб Росія просуває себе в Європі, тоді як від російських ракет та безпілотників гинуть мирні люди.
Докладніше про це читайте у матеріалі OBOZREVATEL.
Українці проти Ла Скала
7 грудня у знаменитому театрі Ла Скала в Мілані заплановано прем’єру вистави російського композитора Модеста Мусоргського “Борис Годунов”. Проте українці, які мешкають в Італії, організували збір підписів під петицією, в якій закликають знаменитий театр скасувати прем’єру, а також припинити у новому сезоні 2022-2023 показувати вистави, пов’язані з російськими авторами. Доки російські бомби не припинять падати на українські міста.
Валерія Кальченко, українка, яка вже багато років мешкає в Італії, розповіла OBOZREVATEL, як виникла ідея петиції.
“Я два місяці – квітень і травень – провела в Україні. Спеціально поїхала, працювала волонтером, була у Фонді Притули, перебувала у Харкові під бомбардуваннями. Я на собі випробувала, що таке війна. А повернувшись в Італію, бачу, як росіяни радісно пишуть під статтею РІА Новини про те, що Ла Скала всупереч санкціям не скасовує прем’єру “Бориса Годунова”. Мене це так розлютило. Їхній керівник театру заявив, що не полює на відьом і скасовувати виставу не буде. Тоді я вирішила, що потрібно готувати петицію”, – розповідає Валерія.
Під петицією вже зібрано 222 голоси із 500 потрібних, кожен, хто підписався, вказує свої дані. А також підписалися 23 українські асоціації з Італії.
“Поки в Україні з братських могил в Ізюмі діставали тіла мирних жителів із зв’язаними руками, з мотузками на шиях, а також тіла загиблих дітей, убитих російськими бомбами, ракетами та кулями, з 14 по 25 вересня в театрі Ла Скала в Мілані поставили російський балет “Онєгін”. Коли мільйони українських жінок і дітей залишають свою країну після втрати будинків, театр Ла Скала в 2022 році продовжує спектаклі балету Чайковського та творів Мусоргського, закликаючи деяких російських артистів виступати на сцені”, – написано в петиції.
Також у документі зазначається, що ніхто не може заборонити ні мову, ні культуру будь-якого народу. “Який стосунок має Пушкін чи Мусоргський до режиму Путіна? Який стосунок Вагнер та його музика мали до нацистів? Чому твори Вагнера десятиліттями не відтворювалися в Ізраїлі на знак поваги до жертв Голокосту? Цих жертв відправляли в газові камери помирати під музику Вагнера, яку слухали офіцери СС. Біль, який переживає зараз весь український народ, дуже схожий на біль жертв нацистських концтаборів, де також загинуло багато італійських артистів та музикантів.
Можливо, для російської культури настане більш зрілий час, коли війна закінчиться перемогою України, західної демократії, і коли сама Росія стане вільною країною. Тоді саме твір “Борис Годунов” також може стати антиімперіалістичним символом для вільної Росії. Але сьогодні у 2022 році звучання музики Чайковського та Мусоргського повертає до руїн Маріуполя, до дітей, зґвалтованих та вбитих російськими військовими, до їхніх тіл, які дістали з братських могил, до тих, кого вирвали з сімей та насильно перевезли до Росії”, – повідомляється у документі.
В італійський театр повернулася Нетребко
На жаль, знаменитий театр Ла Скала вже не вперше потрапляє у гучні історії, пов’язані з так званим російським мистецтвом.
Так, кілька місяців тому італійський театр повернув на свою сцену російську оперну співачку Анну Нетребко. На початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну з Нетребко розірвали відносини багато закордонних театрів, серед них і Ла Скала.
Її усунули від участі у виставах знаменитого італійського театру в березні. Сама Нетребко заявила, що це сталося через те, що вона підтримує свою батьківщину Росію. Та не висловлює свою думку про війну. На її думку, змушувати артистів та громадських діячів висловлювати свої політичні погляди та засуджувати свою батьківщину – неправильно.
Буквально напередодні вторгнення РФ в Україну Нетребко у Кремлівському палаці дала концерт на честь свого 50-річчя. Також вона була довіреною особою Путіна на президентських виборах. А наприкінці 2014 року приїхала до “ДНР” і передала 1 млн рублів нібито на підтримку театру. Гроші вона віддала ексдепутату Олегу Царьову і сфотографувалася з ним на тлі “прапора ДНР”.
Щоправда, пізніше, вже на початку червня 2022 року, після довгого мовчання, коли їй знадобилося все-таки повернутися на сцену за кордоном, вона заявила, що тимчасово залишає Росію. Не соромлячись заявила, що хоче всидіти на двох, а то й трьох стільцях. Сказала, що любить Росію, але засуджує війну в Україні.
Вже в червні Нетребко знову співала на міланській сцені. Окрім того, Нетребко зараз гастролює театрами Італії. А керівник Ла Скала Домінік Меєр сказав, що всі театри тепер мають відчинити для неї свої двері.
“Оскільки Ла Скала пустив її назад, то дрібніші театри взяли з них приклад. І не лише Нетребко. Російські трупи також виступають у містах по всій Італії”, – каже Кальченко.
Петицію підписала і відома колишня депутатка російської Думи, оперна співачка Марія Максакова, яка кілька років живе в Україні.
Кальченко вже надіслала листа на офіційну електронну адресу Ла Скала, а також президенту Італії та міністру культури. Також заяви українців надійдуть до всіх італійських ЗМІ. Крім цього, вона обіцяє передати листа до Офісу президента. Сподівається, що наше МЗС та консульство України в Італії також відреагують.
Кальченко каже, що якщо театр не піде на зустріч, то вони пікетуватимуть прем’єру. Українці також можуть залишити свої підписи під петицією, перейшовши за посиланням.