Останнім часом стало відомо про кілька нових випадків, коли російські військовослужбовці добровільно пішли на співпрацю з українською розвідкою, а згодом перейшли на наш бік.
Є й факти, коли офіцери армії рф змогли виїхати зі своєї країни, а згодом здалися західним спецслужбам.
З кожним днем стає дедалі більше тих, хто усвідомив злочинну суть розв’язаної путіним війни проти України.
Перебіжчиків дедалі більше
Повним шоком для російських окупантів стала втеча з рф льотчика Мі-8 Максима Кузьмінова.
Він пішов на співпрацю з Головним управлінням розвідки МОУ і перегнав в Україну ворожий гелікоптер.
Шлях із курського аеродрому до Харківської області становив близько 20 км. У прикордонні борт летів на малій висоті – всього на 5-10 метрів, і в режимі радіомовчання.
Як з’ясувалося, російський військовий сам зв’язався з представниками ГУР, оскільки не хотів брати участі у воєнних злочинах рф. У результаті українські захисники отримали не лише новий гелікоптер, а й цінні відомості про авіацію ворога.
У розвідці розповіли, що згідно із законом Україна виплатить пілоту грошову компенсацію, гарантує безпеку йому та членам його сім’ї, а також надасть право вибору щодо подальшого місця проживання та роботи.
“Зараз Максим – вільна людина у вільній країні. Він розмірковує про намір приєднатися до Сил оборони України і далі протидіяти російській агресії. Але це буде його рішення – людини, яка зробила свідомий вибір”, – повідомив представник ГУР МОУ Андрій Юсов.
Ще одна спецоперація воєнних розвідників, про яку стало відомо днями, також викликала великий резонанс у рф. ГУР завербувало кадрового російського військового Данила Алфьорова. Ба більше, він переконав здатися в полон 11 військовослужбовців із росії, які на цей момент перебували на окупованій частині Херсонської області.
Алфьоров стверджує, що був категорично проти війни з Україною. “Я не розумів, чому вона почалася… Для мене це був повний шок. Я знав, що Україна ніколи не була ворогом. А пропаганди після звільнення не дивився і не слухав”, – заявив росіянин.
Досвід служби в армії, зокрема в Дагестані, де “проводилася контртерористична операція”, закрили для Алфьорова шляхи для виїзду за кордон росії: після звільнення з армії для нього на два роки було заборонено виїзд із країни.
У 2022 році росіянину вдалося уникнути мобілізації, а взимку 2023-го його викликали до військкомату. Там Алфьорова зустріли військовий комісар міста Щелкова та “особист” із ФСБ. Зрештою – відправили воювати в Україну.
Відчуття несправедливості спонукало російського лейтенанта погодитися на пропозицію про співпрацю, що надійшла з української сторони, а з червня він уже повним ходом передавав ГУР розвіддані.
Кількість перебіжчиків збільшується з кожним днем. Під приводом відпустки льотчик авіаційної ескадрильї росгвардії на прізвище Гавриченко з сім’єю вирушив на відпочинок у Дубай, а далі – прямо до американського посольства. Там він заявив про небажання воювати проти України та готовність співпрацювати з американськими спецслужбами.
Раніше в Литву втік ще один російський офіцер – штурман-оператор бойового вертольота у в/ч №44440 (Остров Псковської області). Це 15 бригада армійської авіації, яка з першого дня бере участь у повномасштабному вторгненні росії в Україну.
Російське МВС уже оголосило у розшук лейтенанта Повітряно-космічних сил ЗС рф Дмитра Мішова.
Верхівка айсберга
Співрозмовник OBOZREVATEL в українській розвідці каже, що перелічені вище випадки – це верхівка айсберга.
“Ви ж розумієте, що спецоперації люблять тишу, а в публічне поле потрапляє мінімум інформації навіть про найуспішніші. Важливо розуміти, що з кожним днем у російській армії та інших структурах держави-агресора дедалі більше з’являється тих, хто не хоче вбивати українців, хто усвідомив страшну суть розв’язаної путіним війни. Це факт”, – каже офіцер.
Тим часом у росії дуже болісно сприйняли випадки “зради”, що почастішали.
“ГУР проводить показові акції, а нам залишається дивитися на все це, у безсилій злості стискаючи кулаки”, – написав один окупаційний Telegram-канал.
Українські розвідники з посмішкою читають такі “опуси” та обіцяють нові “приємні сюрпризи”.