Напевно, кожна людина чув про тромбах і тромбозах, але не всі уявляють, наскільки це може бути небезпечним. Саме тромб відповідальний за розвиток таких смертельних захворювань, як інфаркт міокарда та ішемічний інсульт. Також внаслідок утворення тромбів може розвинутися гангрена, а при відриві його – тромбоемболія легеневої артерії.
Дуже часто в засобах масової інформації можна почути, що саме тромб став причиною смерті того чи іншого популярного артиста чи режисера. На перший погляд нічого страшного в цьому слові немає, але багато хто задається питанням, чому він може бути небезпечний. Так що таке тромб. Тромб є згусток крові, який утворюється в кровоносній судині або порожнини серця. Він складається з білків, головним чином фібрину, і може бути пристінковим або обтуруються, тобто повністю закриває просвіт судини. Закупорюють тромби частіше утворюються в дрібних судинах, тоді як пристінкові – в великих венах нижніх кінцівок і порожнини серця.
Від чого утворюються тромби
Утворення тромбів – захисна реакція організму, спрямована на зупинку кровотечі. Всім відомо, що при дрібних порізах, кров зупиняється досить швидко, і відбувається це завдяки закриттю пошкоджених капілярів дрібними тромбами. При порушенні процесу тромбоутворення може виникнути загроза життю.
Існує три основні причини, від чого утворюються тромби в судинах:
Зміна судинної стінки;
Підвищена в’язкість крові;
Порушений потік крові.
До змін судинної стінки найчастіше призводить атеросклероз. При неправильному харчуванні надлишковий холестерин утворює бляшки в артеріях. Під дією різних факторів в цих жирових наростах відкладається кальцій. Тобто м’які і еластичні судини перетворюються в тендітні і точкову. Так як основною функцією тромбів є закриття ран, то вони дуже люблять утворюватися в цих пошкоджених місцях.
При деяких захворюваннях (онкологічних, аутоімунних), генетичних дефектах згортання, а також зневодненні, спостерігається підвищення в’язкості крові. Внутрішньосудинна рідина стає більш тягучою, від чого утворюються тромби.
Уповільнений рух крові по венах в результаті малорухливого способу життя, а також турбулентний потік крові (на розгалуженнях судин при підвищеному артеріальному тиску), можуть сприяти тромбоутворення.
Слід пам’ятати, що побічним ефектом деяких лікарських препаратів, наприклад, оральних контрацептивів, може бути тромбофіллія. Тому самостійне призначення ліків може стати саме тим, від чого утворюються тромби.
Симптоми тромбу будуть різні, в залежності від типу судини, в якому він утворився.
Артеріальний тромбоз призводить до розвитку: інфаркту міокарда, інсульту, гангрени кінцівки, некрозу кишки.
Характерними проявами тромбозу артерій залежно від ураженого органу є: біль в області серця при інфаркті, неврологічні порушення при інсульті, біль, оніміння, похолодання і зміна забарвлення кінцівки, а також кишкова непрохідність і біль в животі.
Захворювання при венозній тромбозі також різняться в залежності від локалізації: тромбофлебіт нижніх кінцівок, тромбоз ворітної вени печінки, тромбоз яремної вени і венозного синуса головного мозку.
Симптомами венозного тромбозу є:
Набряк, біль, почервоніння ураженої ділянки ноги;
Біль в животі, прояви панкреатиту, цирозу печінки;
Біль в області шиї, порушення зору.
Тромбози вен небезпечні ще й тим, що в них швидко розмножуються мікроорганізми, що призводить до запалення спочатку навколишніх тканин, а потім і всього організму (сепсис).
Тому, при тромбі симптоми можуть бути різними, але завжди дуже серйозними.
Чому відривається тромб і чим це небезпечно
Переміщення тромбу всередині серцево-судинної системи можливо з потоком крові.
Для цього необхідно дві основні умови.
- Тромб повинен бути не обтуруються, тобто вільно розміщуватися всередині судини. Зазвичай такі тромби утворюються у венах ніг і порожнини серця.
- Швидкість крові повинна бути достатньою для відриву тромбу.
Небезпека мігруючих тромбів полягає в тому, що вони можуть переміщатися на значні відстані, фрагментуватися і приводити до закупорки великої кількості судин.
Найбільш поширеним прикладом відриву тромбу є тромбоемболія легеневої артерії з вен нижніх кінцівок. Здавалося б, не саме серйозне захворювання (варикозне розширення та тромбофлебіт) може привести до раптової смерті.
Ніхто не може сказати, чому відривається тромб саме в той момент, коли найменше цього очікуєш. Наприклад, пацієнт після операції вже йде на поправку і готується до виписки. Він встає і починає збирати речі, але раптово починає задихатися і втрачає свідомості. Зазвичай так і розвивається тромбоемболія легеневої артерії. У зв’язку з цим, вкрай необхідні своєчасна профілактика та ефективне лікування тромбів.
профілактика тромбів
В основі профілактики тромбів лежать принципи:
Здорове харчування;
Рухливий спосіб життя;
Підтримка нормальної в’язкості крові.
Принцип здорового харчування спрямований в основному на зниження рівня холестерину в крові. Для цього необхідно обмежити прийом жирів тваринного походження, і збільшити в раціоні кількість фруктів і овочів, а також риби і зелені. Ці нехитрі правила профілактики тромбів дозволять зберегти судини еластичними на довгі роки. Крім того, є продукти харчування, які знижують згортання крові. До них відносяться вишня, зелений чай, буряк.
Не тільки для профілактики утворення тромбів, а й для підтримки організму в тонусі, необхідно кожен день хоча б 30 хвилин присвячувати фізичним вправам. Якого роду буде ця навантаження, кожен сам вибирає. Але куди корисніше прогулянки на свіжому повітрі, ніж заняття в задушливому тренажерному залі.
Також необхідно пам’ятати, що ризик утворення тромбів у венах ніг різко підвищується при тривалому перебуванні в вимушеному положенні (наприклад, в літаку) і при постільному режимі (наприклад, після операції). Для профілактики тромбів в цих випадках необхідно якомога частіше вставати і прогулюватися. У пацієнтів в післяопераційному періоді виправдано застосування еластичного бинтування ніг.
Для підтримки нормальної в’язкості крові лікарем може бути рекомендований прийом спеціальних препаратів. Вони впливають на різні ланки освіти тромбу і мають свої суворі показання та протипоказання. Прийом цих препаратів без призначення лікаря може бути небезпечним.
лікування тромбів
Лікування тромбів в першу чергу залежить від того, де він розташований.
При артеріальних тромбозах необхідно якнайшвидше відновлення кровотоку в ураженому посудині. Якщо катастрофа трапилася в мозку, то у лікаря для лікування тромбів не більше 2-3 годин, якщо в серці не більше 6 годин. Найбільш стійкими до порушення харчування виявилися тканини кінцівок і кишки. Існує два основних способи усунення тромбу.
- Хірургічний метод, який включає в себе шунтування, стентування та механічне видалення тромбу.
При шунтуванні хірург виконує накладення додаткового шляху кровопостачання в обхід ураженої судини. Ця відкрита операція і проводиться вона під наркозом. Більш сучасний спосіб усунення неполадок – етостентірованіе. Цей метод полягає в постановці стента (порожній циліндр схожий на пружинку) в область звуження судини. Проводиться він через прокол в артерії і знеболення не вимагає. Перед стентуванням іноді видаляють тромб шляхом відсмоктування спеціальним шприцом.
- Терапевтичний метод
Полягає в розчиненні тромбу за допомогою спеціальних ліків (тромболітиків), що вводяться внутрішньовенно.
Дещо інша тактика лікування при венозних тромбозах. Тут все залежить від того, наскільки висока небезпека його відриву від стінки судини.
При флотирующих тромбах (вільно переміщаються в просвіті судини) виконують перев’язку вени або встановлюють спеціальну пастку для тромбів – кава-фільтр. Для стабілізації тромбу можна використовувати гепарин або його аналоги.
При повному закритті просвіту вени можна застосовувати ліки, які будуть руйнувати тромб і в деяких випадках приведуть до відновлення кровотоку по пошкодженій судині. У рідкісних випадках для лікування тромбу використовують хірургічне його видалення з вени.
Утворення тромбів – як медаль, яка має дві сторони. З одного боку, це захищає організм від кровотеч, з іншого, може призвести до раптової смерті. Тому дуже важливо знати основні симптоми тромбозів, щоб встигнути отримати медичну допомогу.
Важливим є і профілактичні заходи, які полягають головним чином в здоровому харчуванні та помірних фізичних навантаженнях. Не варто забувати і про ризик тромбоутворення під час вимушеної гіподинамії (в літаку або після операції). При цьому виправдано еластичне бинтування ніг або використання компресійних панчіх.