Нещодавно на межі Сонячної системи, зондами Сполучених Штатів Америки Voyager, було зафіксовано незвичний тиск. Вчені так і не змогли встановити, що ж стало причиною такого явища. Системи зондів апаратів Voyager-1 і Voyager-2 були запущені ще в далекому 1977 році і передають дані до сих пір.
На днях надійшла інформація з космічного агентства NASA про незвичний тиск на краю геліосфери, тобто на межі Сонячної системи і міжзоряного простору.
Донедавна вважалося, що тиск ближче до межі нашої зоряної системи неспішно знижується і вирівнюється завдяки зустрічному тиску із зовнішнього простору. Такий зустрічний тиск створюється іншими зоряними системами. Збільшення тиску в геліосфері відбувається у випадку викидання Сонцем великої кількості плазми – тобто, коли зірка більш активна. Коли ж активність Сонця низька – тиск спадає.
У 2012 році завдяки випущеним зондам вдалося дізнатися, що тиск на краю значно вищий, ніж вважалося. Астрономи дослідили швидкість поширення ударної хвилі від Сонця – близько 300 км/с.
Беручи до уваги відстань між зондом Voyager-1 і Voyager-2, науковці дійшли висновку, що тиск на краю нашої системи викликається впливом Сонця на іони та електрони, і значно більший, ніж вважалося раніше. Це означає, що впливати на збільшення тиску в Сонячній системі можуть й інші чинники. Це може бути як вплив магнітних сил, так і невідомих науковцям об’єктів космосу.
Дослідник з Прінстонського університету Джеймі Ранкин зазначив: «Залишається недослідженним питання, чому космічні промені ведуть себе по-різному ззовні та всередині геліосфери».
Відомо, що у 2012 році залишив геліосферу і вийшов у відкритий космос зонд Voyager-1, а наприкінці 2018 року – Voyager-2.