Відмова від щоденної кави — це мужній і рішучий крок. Звісно, що організм, який звик до кофеїну, відреагує певним чином на відсутність необхідних йому речовин. Як він впорається без стимуляторів? Дізнайтеся вже зараз!
Напевно, мільйони людей по всій планеті не уявляють свого ранку без чашечки кави. З цукром і без, з вершками або перцем, корицею, ваніллю… Кава заряджає енергією, дарує гарний настрій, зігріває, коли за вікном холодно і сиро. Безперечно, цей напій має багато переваг. Але дієтологи та лікарі відзначають ряд чинників, які пов’язані з вживанням кави (і, відповідно, наявного в ній кофеїну), що спричиняють певну шкоду організму.
Ми не закликаємо вас раптово припинити пити цей чудовий напій. Але якщо ви усвідомили, що вживаєте кофеїну більше, ніж потрібно, і плануєте відмовитися від кави, вам пора ознайомитися з наслідками цього кроку.
У розумних кількостях кофеїн безпечний, ніхто навіть не заперечує його позитивного впливу. Але наводяться арґументи на користь того, щоб забрати улюблений напій з раціону.
Якщо ми припинимо пити каву, що нас може очікувати?
Отже, наслідки відмови від кави, які позначаться на роботі організму.
1. Можна скинути вагу
Вчені з Університету Дюка (Сполучені Штати) зробили висновок, що щоденне споживання кофеїну через такі напої, як кава, чай і газована вода, сприяє підвищенню рівня цукру в крові на 10%.
До того ж вершки і цукор, які додаються в каву, підвищують її калорійність до 200 кал.
2. Можна набрати вагу
Відмовившись від ранкової кави, можна почати активно їсти.
Кава має властивість пригнічувати апетит, і тому ви мимоволі можете перейти на систематичні вуглеводомісткі перекуси, якщо виключите з раціону каву.
Це, безумовно, стосується тих, хто залежний від кави. При відсутності кофеїну організм шукає альтернативи, і людина відчуває потяг до солодощів, що знову-таки, підвищує показник цукру в крові та число калорій. Але, швидше за все, ця новина втішить не всіх.
3. Покращиться сон
У той час, як тіло стане адаптуватися до відсутності стимулюючих речовин, можливо, ви будете відчувати втому. Але це буде відчуватися лише відразу після відмови від кави. З плином часу людина почне краще спати, виключивши кофеїн. Сон налагодиться, і ви вранці будете почуватися бадьорим.
Відомо, що вживання кофеїну навіть за 6 годин до сну порушує нічний цикл. Тому ближче до вечора вже точно не варто пити каву. Якщо ви, звичайно, не працюєте ночами над дисертацією або не готуєтеся до випускних іспитів.
4. Буде частіше турбувати головний біль
Коли людина припиняє пити каву, вона позбавляє організм адреналіну і дофаміну (гормонів, які вважаються природними антидепресантами), які тримають його в тонусі. Ці гормони замінює аденозин (теж гормон), який відповідає за відпочинок і втому. Хімія мозку перебудовується, що і призводить до головного болю.
Щоб уникнути головного болю, не варто різко забирати каву з раціону. Просто плавно скорочуйте кількість споживаного напою кожні 2-3 дні. Наприклад, з 5-ти чашок перейдіть відразу на 4, потім — на 3 і т.д.
Згодом замініть каву на чай (можна трав’яний). Так легше буде перемогти кофеїнову залежність.
5. Ви можете захворіти на деякий час
Практика відмови від кави свідчить про наступні ймовірні побічні ефекти: депресія, відчуття тривожності, запаморочення, ознаки грипу, порушення сну, дратівливості, стрибків настрою і млявості. Але не треба лякатися: такий стан ненадовго.
Фахівці кажуть, що фізичні симптоми проходять приблизно через 2 дні, а інші побічні ефекти, можливо, триватимуть 1-2 тижні.
6. Красива, білосніжна посмішка
Кава руйнує зубну емаль, а таніни в її складі здатні забарвлювати зуби в темніший відтінок, що, погодьтеся, не додає привабливості.
Звівши до мінімуму вживання кофеїну, ви захистите зуби від руйнування, що додасть їм більш естетичного вигляду.
7. Ви будете відчувати дефіцит антиоксидантів
Кава — один з ключових джерел антиоксидантів. Випиваючи її понад 3 чашок на день, людина знижує ймовірність цілого ряду серйозних захворювань, від онкології до хвороби Паркінсона.
Відмовившись від кави, людина одночасно позбавляє себе і цілющих властивостей цього напою.
8. Важко зосередитися
Втома і почуття дратівливості — це своєрідні побічні ефекти безкофеїнового життя, що викликає погіршення концентрації.
Після усунення кави з меню якоюсь мірою знижується продуктивність людини. Це відбувається через брак стимуляторів, які входять до складу напою, і підвищення рівня аденозину, що провокує втому.
Щоб не втрачати концентрацію, можна, наприклад, жувати м’ятну гумку, тоді мозок не буде відволікатися. Але вже через сім днів після відмови від кави ви помітите, що продуктивність підвищилася, тому що ви вже не відчуваєте втоми після обіду, наступного за ранковою кавою.
9. Імовірність закрепів
Кофеїн має властивість стимулювати перистальтику кишківника. Тому після відмови від напою людина може зрозуміти, що таке затримка стільця. В цьому випадку доведеться застосовувати засоби проти закрепів і переглянути раціон харчування.
10. Ви станете спокійнішими
Кофеїн — стимулююча речовина, він природним шляхом підвищує рівень адреналіну і гормонів стресу (кортизолу, наприклад).
Якщо велика кількість кофеїну викликає почуття нервозності та подібні до неї симптоми, ймовірно, варто відмовитися від кави. Через певний час ви помітите, що стали більш врівноваженою і спокійною людиною, почали не так хвилюватися через дрібниці, адже в організмі стало менше вироблятися адреналіну і гормонів стресу.
Тепер ви знаєте, як саме відмова від улюбленого напою, що містить кофеїн, може вплинути на роботу органів і систем організму. Зважте всі плюси і мінуси. Визначте, що для вас буде краще: продовжувати вживати каву або виключити її зі свого раціону. Якщо ви, м’яко кажучи, звикли до цього ароматного напою, відмова від нього буде пов’язаною з рядом хворобливих проявів. А з іншого боку, ви відчуєте багато переваг життя без кофеїну. Так що відмовлятися від кави чи ні — вирішувати тільки вам.
Але навіть якщо ви прийняли мужнє рішення «взяти себе в руки» і категорично припинити пити каву, лише одна маленька чашечка цього божественного напою десь раз на тиждень здасться вам смачнішою, ніж всі ласощі світу. Перевірено на практиці!