У холодну пору року організм людини особливо потребує вітамінів для підтримки і зміцнення імунітету. Дієтологи радять – в першу чергу – звернути увагу на жири і жиророзчинні вітаміни, а саме – A, D, E, K.
Варто відзначити, що на відміну від розчинних у воді вітамінів жиророзчинні мікроелементи набагато краще засвоюються організмом, особливо при вживанні їх одночасно з продуктами харчування, ці вітаміни, до числа яких відносяться K, D, A і E, містяться в раціоні практично кожної людини.
Важливо, що добова потреба у вітамінах залежить від типу речовини, а також від віку, статі та фізіологічного стану організму (період вагітності та годування дитини, фізичні навантаження, станів вгодованості).
Вітамін А
зміцнює імунітет, поліпшує зір і загальний тонус організму. Він є в жирних сортах риби, яєчних жовтках, молоці, помідорах і моркви.
Вітаміни групи B
стабілізують роботу нервової системи, покращують роботу мозку і допомагають боротися з вірусами. Вони є в злакових і бобових.
Вітамін С
головний помічник імунітету. Його багато в цитрусових, квашеній капусті, гарбузі і зелені.
Вітамін D.
влітку ми отримуємо його з сонячних променів, але з приходом осені цього недостатньо. Тому потрібно вживати яйця, молочні продукти, рибу і риб’ячий жир.
Вітамін Е
він зміцнює волосся, нігті, покращує стан шкіри. Міститься в рослинному маслі, наприклад, оливковій, і в горіхах.
Дуже важливо пам’ятати про правильне харчування саме восени. Дієтологи радять харчуватися різноманітно – в раціоні повинні бути і фрукти і овочі, тільки тоді вони дадуть користь вашому організму.
Але, щоб овочі і фрукти принесли максимальну користь, бажано дотримуватися кількох простих правил:
Намагайтеся їсти фрукти до 18 годин. З’їдені ввечері, вони дають відчуття тяжкості і сприяють здуття кишечника.
Салати, овочеві соте, вегетаріанські супи відмінно поєднуються з зерновим хлібом, хлібцями, рисом (краще диким), пастою (з твердих сортів пшениці), картоплею (запеченим). Така їжа хороша пізнім ранком і вдень, коли ми багато рухаємося і потребуємо поповнення запасів енергії.
М’ясо, рибу, мерепродукти краще залишити на вечерю і з’їсти їх не з хлібом і крупами, а з овочами. В “розвантажувальні” дні крупи і овочі можна їсти і ввечері.
Варто звернути увагу на неймовірну цінність нерафінованих рослинних масел. Спробуйте заправляти крупи і овочі маслом волоського горіха, кедровим, гірчичним, оливковою і маслом з виноградних кісточок.
Дієтологи радять також зробити акцент на тушкованих овочах, супах-пюре, печених фруктах.