1. Віра в Бога
Звичайно ж, найперший секрет щастя святогорських ченців – це віра і любов до Господа. Якщо людина зможе цього досягти у своєму житті, то ніщо не зможе її зробити нещасною.
Одного разу у преподобного Порфирія Кавсокалівіта одна жінка запитала, чому він називає себе щасливим, адже його здоров’я серйозно погіршилося. На це святий відповів: «Читай Святе Письмо, ходи до церкви, май духівника, причащайся Святих Тайн, – одним словом, будь доброю християнкою. Тоді ти знайдеш ту радість, яку шукаєш. Ти бачиш, що я зараз хворий, але я щасливий. Так і ти, коли трохи наблизишся до Христа, знайдеш радість у своєму житті », – говорив преподобний.
2. Звільнення від суєти і тривоги
Преподобний Паїсій Святогорець радив, щоб відчувати себе щасливим, жити природним і простим життям, в якому немає місця зайвій розкоші, суєті і марним хвилюванням.
«Якось раз до мене в келію зайшов один лікар з Америки, – говорив преподобний. – Він розповідав мені про тамтешнє життя. Люди там вже перетворилися в машини – усі дні вони віддають роботі. У кожного члена сім’ї повинен бути свій автомобіль. Крім цього, вдома, щоб кожен відчував себе комфортно, має бути чотири телевізори. Ось і давай – працюй, вимотуйся, заробляй багато грошей, щоб сказати потім, що ти впорядкований і щасливий. Але що спільного у всього цього зі щастям? Таке сповнене душевної тривоги життя з його безупинною гонкою – це не щастя, а пекельна мука ».
3. Тверезий розум
У ченця Симеона Афонського є коротка притча, яка яскраво ілюструє, що зовнішні обставини анітрохи не впливають на те, відчуваємо ми себе щасливими чи ні. Спасіння знаходиться в нас самих, тому потрібно мати тверезий розум, щоб вистояти у труднощах.
Ось ця притча: «Чоловік, який не вмів плавати, у паніці борсався в річці. Він підняв хмару бризок і по річці побігли хвилі, які чоловік в страху прийняв за небезпечну течію. Він почав боротися з річковими хвилями. Нарешті,потопаючий зрозумів, як треба триматися на воді і потроху доплив до берега. Вибравшись із води, плавець озирнувся і побачив, що на річці повна тиша, а він весь час боровся з хвилями і бризками, які сам і створював. Всі нещастя починаються з нас самих. Але якщо ти наведеш порядок в думках, в тобі ці нещастя і закінчаться ».
4. Чисте серце
За словами святителя Нектарія Егинського, вірний шлях до щастя – мати чисте, беззлобне серце.
«Щастя – це чисте серце, тому що таке серце стає престолом Божим. Так говорить Господь для тих, хто має чисте серце: “Вселюсь в них і буду ходити в них, і буду їм Богом, і вони будуть Моїм народом” (2 Кор. 6:16). Чого їм ще може бракувати? Нічого, воістину нічого! Тому що вони мають в своєму серці Євангеліє – Самого Бога! ».
5. Уміння прощати
Прощення – одна з найважливіших християнських чеснот, тому кожен, хто прагне до щастя, має навчитися прощати ближнього. Завдяки прощенню людина звільняє своє серце від вантажу давніх образ, а радісне серце завжди щасливе. «Такий у нас закон: якщо ти прощаєш, це означає, що і тобі Господь простив; а якщо не прощаєш братові, то значить і твій гріх залишається з тобою », – говорив Силуан Афонський.
6. Віддавати більше, ніж брати
Для того, щоб стати щасливим самому, необхідно ділитися радістю і щастям з ближнім. Здається, що в цьому немає ніякого секрету, але по слову ченця Симеона Афонського це вміння серед людей саме рідкісне, але хто досягне його, стає щасливим.
7. Задовольнятися малим
«Бажання світу- сміття», – говорив чернець Симеон Афонський. Дійсно, чим більше людина зациклюється на своїх бажаннях, тим більше непомірним стають її апетити і, не маючи можливості насититися, людина прирікає себе на нещастя.