Президент Польщі Анджей Дуда висловився за те, щоб Україна якомога скоріше приєдналася до Північноатлантичного альянсу.
Про це він заявив в інтерв’ю Bild.
Польський очільник зазначив, що “в інтересах Польщі, щоб Україна якомога швидше вступила в НАТО”, адже у неї “сильна армія з великим досвідом”.
Водночас зауважив Дуда, на саміті у Вільнюсі рішення про членство України в Альянсі не буде, оскільки “треба дочекатися закінчення війни”.
“Потрібно розуміти: якби Україну прийняли в НАТО сьогодні, під час війни, вона б насамперед зажадала застосувати п’яту статтю (НАТО про військову допомогу в разі нападу). Це не тільки занепокоєння Німеччини. Це побоювання, яке існує в багатьох країнах”, – сказав президент Польщі.
За словами Дуди, якщо Україна вирішить провести мирні переговори з Росією і буде ухвалено рішення про проведення миротворчої операції за участю західних солдатів, то “Польща братиме в ній участь”.
Польський лідер також висловив думку, що у РФ “панує жах”, а думки щодо війни там “розділилися”. Він зізнався, що “чисто по-людськи” йому “шкода простих (російських) солдатів, яких Путін відправляє на фронт із поганим спорядженням”.
“Однак Росія напала на Україну без жодної причини, вона просто хоче захопити територію і змусити Україну підкоритися. Ми не можемо цього допустити, це має бути зупинено”, – резюмував Дуда.
Під час саміту у Вільнюсі також мають пролунати сигнали щодо зближення НАТО з Україною, «без членства якої в Альянсі важко уявити майбутню архітектуру безпеки в Європі», наголосив напередодні Дуда на зустрічі з польським генералітетом у місті Легіоново.
За його словами, «це основа польської політики безпеки упродовж декількох десятиліть, яку ніхто не має ставити під сумнів».
Водночас польський лідер заявив, що викликають занепокоєння ядерні погрози з боку Росії, а також перекидання до Білорусі найманців «Вагнера». Тож «під час саміту НАТО з польського боку прозвучить сильний сигнал: російська політика, яка використовує погрози ядерної ескалації проти країн НАТО, не може залишитися без відповіді».
За його словами, у Вільнюсі польська сторона очікує насамперед на зміцнення військового виміру Альянсу, «на рішення щодо нових, більш детальних оборонних планів, які НАТО коли-небудь мало від періоду Холодної війни».
«Ми очікуємо на декларації з боку НАТО про утримання в готовності сил для швидкого перекидання до кризових регіонів. З цим пов’язане питання про збільшення складів з озброєнням і військовою технікою у країнах східного флангу НАТО», – наголосив Дуда.
Він додав, що «Варшава також чекає від саміту на зміцнення ланцюгів управління військами НАТО, що передбачає швидкий перехід з мирного стану у стан кризи й управління силами аж до кількасот тисяч військових, а також на ряд рішень щодо посилення оборонного потенціалу і збільшення можливостей співпраці ОПК країн Альянсу».
В свою чергу президент Литви Гітанас Науседа бачить готовність лідерів НАТО на схвалення рішення, де буде згадка про певне “запрошення” для України. Про це він заявив у спілкуванні з журналістами на саміті НАТО.
На запитання про те, чи буде у рішенні Альянсу слово “запрошення”, Науседа відповів позитивним прогнозом, однак наголосив, що ця згадка буде особливою.
“Я думаю, що буде запрошення (у рішенні Альянсу щодо України) – але запрошення рухатися вперед, а не просто відкривати двері для вступу до НАТО просто зараз, бо тоді у нас буде дискусія про активацію статті 5″, – заявив він.
Як відомо, стаття 5 Договору НАТО про спільну оборону активується у разі завершення процедури вступу України до Альянсу. Київ також погоджується, що процедура вступу не буде завершена, доки триває збройне протистояння з РФ.