У контрнаступі на півдні Збройні сили України “бачить багато способів нашкодити” ЗС Росії і без кривавих битв. Низка дрібних боїв вірогідніша, ніж масована атака, а Київ може досягти прогресу й без безпосереднього заходу в ключове місто – Херсон.
Таку думку висловили автори The Wall Street Journal, посилаючись на експертів. Наголошується, що Україна захищає свої війська, тому швидкий наступ буде недоцільним.
“Успіх може набувати різних форм, кажуть офіційні особи й західні аналітики. Навіть не відвойовуючи великих позицій, Київ може досягти прогресу, змусивши Росію розкрити розташування своїх військ і баз постачання, зайняти оборонну позицію і тим самим здатися слабким або вивести війська з інших частин країни. Україна також може отримати розвіддані про російські формування, уразливості й готовність до бою“, – пояснили журналісти користь від контрнаступальних дій.
Українські офіційні особи вже неодноразово заявляли, що у ЗСУ поки що не має ані бронетехніки, ані живої сили для швидкого наступу. Натомість захисники країни прагнуть послабити передові російські угруповання, а також використовувати далекобійну артилерію та ракети, такі як американські HIMARS, для ураження важливих ворожих об’єктів у тилу (командні пункти, склади боєприпасів та інше).
Відомо, що удари ЗСУ по мостах регіону значною мірою перерізали шляхи постачання російських військ.
За оцінками західних офіційних осіб, Росія накопичила близько 20 000 військовослужбовців у Херсоні та його околицях (ця цифра неточна). Заманювання їх у пастку потенційно може дозволити Україні знищити їх чи змусити тікати.
“Київ усе ще може похвалитися успіхом, якщо він відвоює населені пункти за межами міста [Херсон], захопить або знищить велику кількість російських військ чи змусить частину з них відступати”, – сказано в статті.
Херсонський наступ також є елементом ширшої стратегії України щодо напруги всіх окупаційних сил, від Харкова до Криму.
Так, генерал-лейтенант армії США у відставці Стівен Твітті зазначив: атакуючи у багатьох місцях, “ви змушуєте росіян здогадуватися, де українці збираються завдати наступного удару”.
Він зазначив, що не очікує масованої української атаки. “Ми побачимо кілька місць дислокації невеликих підрозділів, що завдасть шкоди росіянам і стане чудовим способом боротьби”, – сказав американський військовий. Але він попередив: “У цьому типі бою ви повинні дивитися на довгострокову перспективу“.
Колишній аналітик Міністерства оборони США Біллі Фабіан додав, що у війні потрібно “завжди думати про наступну операцію”.
Спроба “навмисного штурму Херсона, швидше за все, буде помилкою”, – сказав Джек Уотлінг, старший науковий співробітник Королівського інституту об’єднаних служб (британського аналітичного центру).
Натомість, як зазначив він, Україна використовує вигоду з географії регіону, прагнучи відтіснити окупантів до берегів річок. А спроби противника форсувати річки для відступу створять хороші цілі для українських безпілотників, ракет та артилерії.
Згідно з повідомленнями розвідників із відкритих джерел, українські сили, очевидно, уже відбили кілька невеликих населених пунктів за межами Херсона.
“Генерал Твітті сказав, що ці поступові успіхи вважаються тактичними, тому що “ці маленькі містечка багато значать” для українців, які бачать визволення співвітчизників, і для західних прихильників Києва, які хочуть побачити прогрес у боротьбі з Росією”, – написали в The Wall Street Journal.
“У довгостроковій перспективі що більше зможе добитися Україна, то краще буде їй за столом переговорів”, – підсумував Твітті.
OBOZREVATEL