Будь-який пересічний українець має особисту мотивацію, що спонукає його зануритися в архіви у пошуках історії своєї родини. Зараз отримати такі дані значно легше, аніж було колись. Експерти поділилися корисною інформацією про те, де ж можна знайти історичні дані про своє коріння.
Типи документів, на які слід орієнтуватися:
- Свідоцтво про народження. Такі документи зберігаються 75 років в органах актів цивільного стану. Хоча такі органи є в підпорядкуванні у Міністерства юстиції, часом в них документи можуть губитися або невчасно передаватися в цивільні архіви.
- Якщо ж потрібно віднайти інформацію старішу за 75 років про родичів, необхідно буде доводити Ваші родинні зв’язки. Такі документи в минулому часто знищувалися владою у Східній та Центральній Україні, тому краще перейти до пошуку документів з місць навчання людини, або судові записи. У цьому допоможуть державні архіви, що знаходяться в кожному обласному центрі країни.
- Існують також певні особливості у пошуку документів, датованих раніше 1917 року. Наявність метричної книги буде основним правилом. Метрика має три розділи: записи про народження, одруження та смерть. Часто фіксувалися особи, що змінювали конфесію віросповідання і переходили з однієї в іншу. Свідоцтва про шлюб також містять багато корисної інформації.
Пошук на іноземних сайтах
Самостійний пошук коріння в польських архівах спрощений завдяки дозволу безкоштовного фотографування документів, на відміну від українських архівів. Відомий портал польських архівів szukajwarchiwach.pl має опис усіх книг і допомагає скласти уявлення про їх розташування. Тут знаходяться мільйони копій документів, які можна завантажити.
Інформацією про населені пункти володіє такий польський ресурс, як Slownik_geograficznydir.icm.edu.pl/Slownik_geograficzny.
На сайті www.agad.gov.pl/inwentarze/testy.html розміщені скан-копії метричних книг, що мають відношення до Волині, Львівщини та Поділля.
Інформацію про мігрантів до США, які добиралися туди на кораблях, можна знайти на сайті www.libertyellisfoundation.org. Тут можна знайти відскановані документи записів про пасажирів кораблів. Не варто забувати вводити прізвища в пошуковику по-різному, адже часто колись робили помилки в написанні слов’янських імен та прізвищ.
Російська база «Меморіал» www.obd-memorial.ru вміщує в собі інформацію, що стосується Другої світової війни.
Пошук в Україні
Хорошим помічником стане база inn.rozshuk.com.ua. Її актуальність – початок 2000-х років.
Певну інформацію можна також отримати з електронного телефонного довідника www.nomer.org.
Вторинні джерела
До таких належать сповідальні розписи часів Російської імперії, що були тоді обов’язковими. Там занотовувалися особи, що приходили на сповідь і склад їх сімей. Також інформацію про родину можна знайти у ревізьких казках, що складалися для оподаткування. Тодішні записи про шлюб, що називалися брачними обисками, також містять достатньо інформативних записів.
Інформація ХХ століття
Інформацію, що стосується ХХ століття можна знайти на кількох базах даних:
www.reabit.org.ua – тут розміщена інформація про 130 тисяч українців, які були репресовані.
www.memory.gov.ua – Про жертв Голодомору 1932-1933 років.
Архіви
Документи стосовно визвольного руху в Україні містяться в електронному архіві avr.org.ua.
Існує кілька основних українських архівів:
- Архів Міністерства внутрішніх справ.
- Архів Служби безпеки України.
- Обласні архіви по місцю народження, проживання або арешту.
У вищезазначені архіви подати звернення можна електронною адресою, звичайною поштою або у самому архіві.